Урок пам’яті «З присвятою замордованим голодом…»

 

Урок пам’яті «З присвятою замордованим голодом…»

Мета. Ознайомлювати учнів з трагічним минулим нашого народу; вчити дітей бережно ставитися до історії своєї країни, розкривати її як білі, так і чорні сторінки; виховувати здатність кожної людини на скорботу і пам'ять про мільйони загублених життів співвітчизників.

Наочне оформлення: презентація, свічечка, матеріали історичних фактів  Голодомору, тематичні ілюстрації.

Хід виховної години

Учитель. (Горить свічка)

 В руках, що виростили хліб.

 Не залишили і зернини

 Ні, рід наш в горі не осліп -

 Ти все згадаєш, Україно!

 Згадай усе ти, щоб воздать

 Близьким і дальнім людоморам.

 ... Хоч радість легше пам'ятать.

 Та треба пам'ятать і горе.

Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і  життя людини, і життя країни. Там багато сторінок вписано кривавими і чорними кольорами. Чорне вороння зграями ширяло над селами, заціпенілими в тяжкому смертельному сні 1933 року.

(Учні читають вірш ”Фрагмент пам'яті” )

1 Учень.

 А люди біднії в село,

Неначе злякані ягнята,

Позамикалися в хатах,

Та й мруть….

Сумують комини без диму,

А за  городами за тином

Могили чорнії ростуть.

Дні минають,

Минають місяці.

Село навік замовкло, оніміло,

Кропивою поросло.

Учитель. Зараз щороку Україна прихиляє коліна перед мільйонами жертв Голодомору 1932-1933 років, перед тими страждальцями, могили яких розкидані по садках, балках, дворах, узбіччях доріг та на цвинтарях, де насипані великі могили або колективні.

”Великий голод 1932-1933 років в Україні забрав життя від 7 до 10 мільйонів невинних людей…”

Спільна заява делегацій 65 держав-членів ООН 7 листопада 2003 року.

Голодомор мовою фактів

Складовими політики Голодомору  були:

-                     Насильне вилучення всіх продовольчих припасів

 (Читають учні)

Учень. Липень 1932 р. – влада ухвалила завідомо нереальні до виконання плани хлібозаготівель;

 Учень. Серпень 1932 р. – прийнято закон ”Про п’ять колосків”, за яким засуджували навіть дітей, які збирали колоски пшениці на полях;

 Учень. Листопад 1932 р. – запроваджено натуральні штрафи, що означало вилучення всіх харчів у селян;

 Учень. Грудень 1932 р. – примусово вивезено із колгоспів усі фонди, в тому числі і насіннєві.

Учитель. Блокада мешканців окремих територій та всієї України:

(Читають учні)

Учень. Січень 1933 р. – забороняється виїзд за межі України. Відповідно до директиви Сталіна території УСРР і Кубані, в той час переважно заселеної українцями, були оточені збройними законами для блокування виїзду селян ”за хлібом” в інші регіони. Таких заходів більше ніде і ніколи не застосовувалося в СРСР.

Учитель. Указ  Президента України «Про оголошення в Україні 2008 року Роком пам’яті жертв Голодомору».

Учні зачитують свідчення жертв Голодомору

Міцук Надія Єфиміївна,1924 р. н., смт. Мрин, Носівський район, Чернігівська область. «Голод був страшний, в 33-му році вже весною стали собирать, там була гнила картопля, рослинки рости, стали, нарвемо оце клівер, домішували до муки, ну щоб такий хліб, малаї спекти, цю муку використовували так, аби зліпить якусь ліпьошку. І пекли вже її на сковородках і їли. Дак стали пухнуть от кліверу, дак тоді той клівер, да до листу, особливо з липи, рвали да перетирали да сушили.Дерева напівголі були, бо люди пооб’їдали. Добровільно мало йшли в колгосп, ну були такі, шо йшли добровільно, а багато таких, що не хотіли йти, от палили їх, сараї палили і то, значить, мстили і вообще таке страшне життя було. Особливо в 33 році, люди даже по дорогах валялися. Ідем в школу, під тином лежали два человека, рядами воші лазять і вони вже пухлі. Ішли в школу, дивилися, а йшли назад, то їх вже не було, підібрали полуживими і закопали. Говорили десь за два кілометри, там якби мати дитя з’їла. Ну тоді ж говорили — Каганович приїхав і організував цей Голодомор і викачку оцю продуктів від селян. Не голодували родичі голови сільради. Компанець у нас був, Василь Йолович. Дак його родичі так жили, так, видно, не нуждалися.

Ткаченко Галина Іванівна, 1925 р. н., с. Ровеньки, П’ятихатський район, Дніпропетровська область. «Нашу сім’ю скотомогильник також рятував. Коли поздихає який кінь в колгоспі з голоду, батько примітять, коли відвезуть, а вночі до ями з братами підкрадуться, відрубають стегно з кінського трупа і несуть додому. Мама потім днів 2-3 вимочувала у воді, аби воно не пахло, а тоді вже їжу варили та й їли. Але і конина не рятувала: першими вмерли з цього страшного голоду наймолодші сестрички: Ганна, Люба і Ната, потім брат Михайло, а потім мама. В живих залишилися лише ми: старший брат Петро, батько і я. Батька стали заганяти в колгосп, змушували, аби він йшов в комісію відбирати останній хліб у людей. Він не хотів іти. Тоді його заарештували і посадили в сарай. Там його водянка і скосила. Залишилися ми з братом удвох. Ми б теж, напевно, вмерли, але нас забрали в дитячий будинок».

 Відео «Зоя Іванівна Верко про Голодомор у Красносіллі»

     Біла Марія Федорівна, 1927 р. н., смт. Велика Олександрівка, Херсонська область. «Все забирали ті активісти і пропивали і проїдали те, що позабирали. І худобу забирали, курей, півнів, інвентар різний. І одяг добротний самі тоді носили. Забирали в основному в розкуркулених, бо в бідноти нічого не було. Саджали у в’язницю за жменьку зерна, за зрізані в полі колоски, от народ і прозвав той указ «законом про 5 колосків». Не дозволяли, ганяли за це. Неприбрану кукурудзу, пам’ятаю, приорали, а людям не дали.Зараз про те пригадуєш, то страшно стає. За склянку зерна вбивали, за декілька колосків людей мучили, у в’язниці саджали… Люди допомагали один одному. Бувало, люди, які дуже бідували, вранці на порозі знаходили посудину з узваром або млинчики з трави, або ще щось. Це добрі люди допомагали. Старалися це чинити вночі. Не дай Бог хто побачить і донесе, то відразу у в’язницю піде».

Вчитель: діти, Ви почули про страшний злочин Сталіна і його приспішників.

1.     Що Вас вразило з почутого?

2.     Що привернуло Вашу увагу?

3.     Які факти можна кваліфікувати як злочинні?

4.     Що нового Ви дізналися зі спогадів?

5.     Про що Вам було відомо з попередніх уроків історії?

 

Відео Оксана Білозір «Свіча»

 

Красносільська ЗШ І – ІІІ ступенів

КЗ «Красносільське НВО»

 

 

Урок пам’яті

«З присвятою замордованим голодом…»

 

Провела:

Вчитель історії

Сокол В.М.

 

2020 р.

Урок з елементами тренінгу "Цінність життя і здоров'я"

 

Урок з елементами тренінгу «Цінність життя і здоров’я»

Мета

Формувати в учнів уявлення про згубну дію на дитячий організм куріння, вживання алкоголю, наркотичних речовин; формувати уявлення про "пасивного курця"; продовжувати формувати в учнів уявлення про права дитини. Розвивати вміння відстоювати власні переконання; оцінювати свої вчинки і приймати рішення відповідно до ситуації. Виховувати в учнів здатність протидіяти пропозиціям щодо куріння, вживання алкоголю, наркотичних речовин.

 

Привітання. Учні стають у коло. За допомогою міміки і жестів вони мають подарувати один одному гарний настрій. Вчитель дарує учням смайлики двох кольорів , поділивши таким чином дітей на 2 команди.

Подивіться мені в очі, посміхніться. І з цих промінчиків добра, що заіскрились на обличчях, ми розпочнемо наш урок.

Правила роботи  (2 хв.)

Учитель звертає увагу учнів на плакат із правилами: «Правило піднятої руки»

                                                                                           «Вмій слухати і чути»

                                                                                           «Не критикуй»

                                                                                           «Говори від себе»

Учні коротко розкривають їх зміст та мету.

Перегляд відео «Здоров’я – скарб»

Вправа на інтерактивній дошці «Прислів’я про здоров’я»

Вправа „ Модель здоров'я ”

- Проведемо експеримент з аркушем паперу. Зверніть увагу на його первісний

стан. Так, він чистий, гладенький, цілий. У вас на столах лежать аркуші паперу.

Візьміть фломастер любого кольору і проведіть лінію від руки у будь – якому

напрямку. Тепер відірвіть від аркуша частинку. Решту зімніть.

- Чи змінився стан аркуша?

- Чи легко відновити зруйноване?

- Чи буде це мати той самий вигляд? (Якщо склеїти).

- Що легше: запобігти чи відремонтувати?

- Отже, ми бачимо, що листок не можна відновити до тієї форми, в якій він був.

Так само і наше здоров'я, якщо на нього впливають шкідливі звички такі як

куріння, алкоголь, наркотики. То ми не зможемо його відновити. Вони

знищують здоров'я людини.

- Який висновок можна зробити?

- Так. Відновлювати зруйноване дуже важко, тому треба берегти те, що маємо.

Ця вправа проведена не випадково, чинниками, що руйнують здоров'я,

можуть бути куріння, вживання алкоголю, наркоманія.

Інформація.

 П’ять століть назад німецький гуманіст Еразм Роттердамський сказав: «Ми сіємо думки і пожинаємо вчинки; сіємо вчинки і пожинаємо характер; сіємо характер і пожинаємо долю».

Якщо ви визначите, які звички розвивати, а від яких відмовитися, то зможете вибрати свою долю. Є звички, які обмежують людину, а інші надають їй сили. Звички впливають і на наше здоров’я.

Гра – руханка «Перестрибни через прірву»

   Посеред класу провести дві паралельні лінії на відстані   півметра одна від одної – це прірва.     Розрахувавшись,  діти діляться на дві  команди  (жовті, сині)  стають по обидві  сторони «прірви» на  відстані 5 кроків від нього. По черзі з закритими очима діти підходять до «прірви» і перестрибують. Гравці кожної команди допомагають  своїм товаришам криками: «Стрибай!», «Не стрибай!»

Виграє та  команда,  в якій  більше дітей зуміли перестрибнути через «прірву»,  не наступивши на риску.

Якщо хочеш спритним бути, 

Якщо хочеш сильним бути,

Якщо хочеш бути здоровим –

Стрибай з нами через прірву!

Інформаційне повідомлення

Мета: Розширити знання про історію виникнення  і поширення наркоманії на території України  та Кіровоградщини.

Тренер. Під час гри ви, наражаючи себе на небезпеку,  стрибали через рівчак і тільки, дякуючи своїм друзям, ви знали, як правильно діяти. Але це тільки гра, а в реальному житті зовсім інші правила, і  підліток ризикує потрапити в  компанію, яка вживає наркотики.

    Ризик – це ситуація чи обставини, за яких вам і вашому здоров’ю або навіть життю загрожує небезпека. Він виникає в результаті вживання наркотиків, куріння, вживання алкоголю .

Куріння - шкідлива звичка. Тютюновий дим містить понад 1200 шкідливих речовин, найсильнішою з яких є нікотин.

У людини, яка закурила вперше, виникає гостре отруєння: слинотеча, нудота, збліднення, прискорення пульсу, шум у вухах, посилене потовиділення, задишка, тремтіння рук і ніг.

У результаті систематичного паління виникає подразнення слизової оболонки ротової порожнини, з'являється запалення дихальних шляхів, розлади пам'яті, погіршується зір. Курці частіше хворіють на рак легень.

Від диму сигарет жовтіють зуби й пальці.

З рота погано пахне.  Знижується апетит.

Дим сигарет забруднює  легені, спричиняє кашель.

Нікотин утруднює роботу серця, прискорює пульс.

Людина стає напруженою, дратливою.

Акоголь всмоктується в кров. Алкоголем можна отруїтися і вмерти. У людини, яка вживає спиртні напої, з дії постійно виходять мільйони клітин і капілярів — цілі частини мозкової тканини перестають існувати.

Алкоголь згубно впливає на здоров'я людини. Серед причин смертності * алкоголізм на третьому місці.

Алкоголь загальмовує людину. Він пригнічує роботу нервової системи.

Алкоголь порушує здатність ясно мислити й приймати правильні рішення. Люди втрачають над собою контроль.

   Наркотики – хімічні сполуки,які впливають на  центральну нервову систему, викликаючи спочатку приємні відчуття (ейфорію) та залежність людини (звичку) від них.

     Наркоманія – група тяжких захворювань, спричинених систематичним вживанням наркотичних речовин.

    Кількість наркоманів зростає в усьому світі, в тому числі і в Україні. Наркоманія  в Україні набула  ознак епідемії. Середній  вік  початку  прийому  наркотиків – 13-15 років.  Наркоманія – це важка хвороба, яка дуже швидко розвивається. Середня тривалість життя людини після початку регулярного прийому наркотиків становить 7 років. Наркомани рідко доживають до 30 – річного віку.

    Раніше наркотики були десь далеко – в інших країнах, десь на Сході… Потім ми почули, що вони  з’явилися в деяких містах нашої країни, згодом -в районі, в нашому селі…

     Проблема поширення наркоманії в Кіровоградській області  є  дуже  гострою. На сьогодні у  Кропивницькому  офіційно зареєстровано 1000  наркозалежних , з них  у віці від 18 до 35 років – 572, а реальна картина набагато гірша.

     Поміж жителів нашого села  теж є люди,  які вживають наркотичні  речовини.

Учень:      Читання  вірша «Монстр»

Його спочатку « пригостили».

З цікавості він уколовсь.

А вдруге просто захотілось,

Хоч заплатити довелось.

Купив і  втретє, і вчетверте…

Були приємні відчуття,

Хоч розум вже казав відверто:

Занапастиш своє життя!

А далі вже не міг без цього:

Нестерпний біль  жалю не знав!

Ломило спину, руки, ноги…

Все з дому виніс. Все продав.

А монстр, який сидів у ньому,

Все вимагав: іще давай!

Де взяти гроші? Пусто в домі.

Проси, грабуй, кради, вбивай!

І він убив. Щоб гроші взяти.

Ні, то не він – то монстр убив.

А він за зілля те трикляте

Криваві гроші заплатив.

А потім, як прийшов до тями,

Жахнувсь і  поки мав ще час,

Взяв папірець і «Вибач, мамо!»

Черкнув, відкривши в кухні газ.

Коли квартиру відчинили,

Вже монстра в ньому не було.

Було лише холодне тіло –

Фінал за скоєне ним зло.

Тренер. До яких тяжких і непоправних наслідків можуть привести наркотики?

Вправа «Сила звички».

Запросіть одного з сильних учнів допомагати в демонстрації.

Учень стає з витягнутими уздовж тіла руками. Тренер обв’язує його ниткою і просить розірвати цю нитку, напруживши руки. Учень робить це легко.

 Вдруге тренер обертає нитку три рази. Учень розриває нитку, але прикладає більше зусиль.

Поясніть, що досліди вчених показали, поширені звички формуються за три тижні (21 день). Після цього тренер втретє обертає нитку 21 раз. Скоріше за все учень не зможе розірвати її, або розірве з великим зусиллям.

Поясніть, що існують такі звички, наприклад, вживання наркотиків, або паління, що роблять з людини раба. Такі звички порівнюються не з ниткою, а з товстими залізними цепками.

Обговорення. Як в майбутньому нам можуть нашкодити погані звички? Як стануть у пригоді корисні звички?

Притча «Найважливіші речі»

Один юнак постійно непокоївся з приводу свого життя і майбутнього. Якось, гуляючи берегом моря, зустрів він мудрого старця.

Що тебе тривожить, юначе?    - запитав старець.

Здається, я не можу збагнути, що в житті для мене найважливіше, — відповів юнак.

Це дуже просто, — сказав старець. Він підняв із землі порожнього глечика і почав заповнювати його камінням завбільшки з кулак.

Заповнивши глечик по вінця, запитав:

  Цей глечик повний, чи не так?

  Так, — погодився юнак.

Старець мовчки кивнув, узяв жменю дрібних камінців, кинув їх у глечик і злегка потрусив. Камінці заповнили пустоти між великим камінням. Він усміхнувся і запитав:

  А тепер глечик повний?

Юнак ствердно кивнув.

Тоді старець узяв пригорщу піску і висипав його у глечик. Пісок заповнив пустоти, що залишилися. Після цього дістав мудрець кухоль, повний води і вилив її в глечик до останньої краплі.

— Ось відповідь на твоє запитання, — сказав старець. — Велике каміння — це найважливіші речі в житті: родина, друзі, рідна земля, мудрість. Якщо втратиш усе, крім цього, твоє життя все одно буде повним.

      Він хвильку помовчав, а відтак мовив:

  Дрібні камінці — це також важливі для тебе речі: навчання, матеріальний добробут. А пісок — дрібниці, які насправді не мають жодного значення.

Юнак слухав дуже уважно, і старець продовжив:

Деякі люди роблять помилку. Вони спочатку засипають у глечик пісок, і в ньому не лишається місця для каміння. Так і в житті. Якщо витрачати сили на дрібні й незначущі речі, у ньому не буде місця для найважливіших цінностей. Тому передусім подбай про велике каміння, не забувай і про дрібне. А пісок хвилі життя самі знайдуть своє місце у проміжках між ними.

Мудрець повернувся вже йти, коли заінтригований юнак запитав: «А для чого ж потрібна була вода?» - Радий, що ти запитав мене про це. А зробив так для того, щоб довести тобі, що, як би не було твоє життя зайняте, завжди є трохи місця для дозвілля .

  Підсумкове завдання

Зворотній зв'язок

«На цьому уроці я зрозумів (ла), що…»

«Я скажу «Ні», алкоголю, наркотикам, курінню, бо …»

Фраза на прощання (1 хв.)

Діти стають у коло, беруться за руки і говорять фразу «Бережи своє здоров’я сам!»

Урок-тренінг "Гендер - це цікаво!"

 

Урок-тренінг «Гендер – це цікаво!»

Гасло заняття на дошці:Жінка і чоловік різні, але повинні бути рівними.

Хід заняття

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Сьогодні ми з вами зустрічаємось на незвичному занятті— уроці гендерної освіти. Щоб дізнатися, на яку тему ми будемо говорити, мені треба взяти у вас інтерв’ю:

1. Чи зустрічались ви з цим терміном?

2. Чи знайомі вам терміни «рівноправність жінок і чоловіків», «фемінізм»?

3. Скільки в нашому класі зараз  хлопчиків? Дівчаток?

4. Хто у ваших сім’ях має більший фінансовий прибуток?

5. Хто у ваших сім’ях відіграє головну роль — тато чи мама?

6. Чи поділяють у ваших сім’ях роботу на суто жіночу та суто чоловічу?

7. Чи існують професії тільки чоловічі або тільки жіночі?

Отже, я отримала дуже різні відповіді наці запитання. Як ви вважаєте, чому були саме ці запитання, а не інші? Якої теми я торкнулася?

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Учитель. Усі люди поділяються на 2 статі: жінки і чоловіки.

Дитина ще з півторарічного віку починає усвідомлювати свою належність до статі. А з 5-6 років переймає манери: дівчатка – жіночі, а хлопчики – чоловічі.

Усвідомлення дитиною статі відбувається на генетичному рівні, підсвідомо.    А в суспільстві протягом багатьох років виробились свої стереотипи. Про них ми і будемо говорити на нашому занятті сьогодні.

   Тільки – но  дитина народилася, а вже починають діяти стереотипи.

  Якщо ми бачимо рожеву або червону коляску - то це…, а якщо синю чи коричневу – то це …

Батьки хочуть басити своїх дітей: дівчинку – господинею, а хлопчика – господарем, захисником. На гурток вишивання, шиття, моделей ходять …, а на гурток з картингу, футболу, боксу …

Сьогодні ми ознайомимося з проблемою гендерної освіти в суспільстві, з’ясуємо, як вона вирішується на державному рівні.

1. Поняття гендерної рівності

Відмінності в поведінці жінок і чоловіків,  та їхньої ролі в суспільстві, називається - гендер .

Гендерна рівність — рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, надання особам обох статей можливості брати рівну участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства.

Гендерна рівноправність — це рівне ставлення й оцінювання суспільством подібностей та відмінностей між жінкою та чоловіком і розрізнення ролей, які вони відіграють.

Гендерна гра -привітання «Мій однокласник (моя однокласниця) про мене сказав би (сказала б)…» .

Усі учасники тренінгового заняття сідають у коло, кожен по черзі називає своє ім’я  та говорить фразу, яка розпочинається зі слів: «Моя однокласниця про мене сказала б …», «Мій однокласник про мене сказав би…». Наприклад, «Мій однокласник про мене сказав би, що я агресивна», «Моя однокласниця про мене сказала б, що я її принижую». Доцільно запропонувати учням кожну фразу оцінювати оплесками – чим влучніша фраза , тим гучніші оплески. Так кожен учень зможе подивитися на себе очима оточуючих.

Вправа "Абра-кадабра"

Мета вправи: визначення ґендерних поглядів присутніх.

Виконання вправи

Зверніться до групи:

Зараз ми проведемо дебати. Для цього об’єднаємося у дві команди: хлопців і дівчат.

Після поділу допоможіть командам стати одна навпроти іншої і надайте правила дебатів:

Напевно всі ви бачили сучасні фільми, в яких жінки ставали чоловіками і навпаки. Отож давайте пограємо. Я скажу чарівне слово "Абра-кадабра", і дівчата стануть хлопцями, а хлопці – дівчатами. Приготувались… АБРА-КАДАБРА! Обмін тіл, емоцій і розумів відбувся!

А зараз команда "дівчат" буде відзначати свої плюси, тобто: які є переваги у дівчат, чому гарно бути дівчиною. Відповідно, команда "хлопців" буде навзаєм доводити свої переваги: які є переваги у хлопців, чому гарно бути хлопцем.

Отож, починаймо.

Під час дебатів слідкуйте, щоб не було образ, недоречних жартів чи ґендерної дискримінації.

Коли дебати закінчаться, проведіть короткий сеанс зворотного "перевтілення":

А зараз, приготувалися… АБРА-КАДАБРА! Ви вже знову в своїх звичних тілах.

Обговорення:

Чи складно було бути хлопцями/ дівчатами?

Кому захотілося залишитися в перетвореному стані?

Які висловлювання своєї групи чи протилежної найбільше зачепили?

Чого вас навчила ця вправа? Що корисного ви для себе усвідомили?

Підсумок:

Підведіть короткий підсумок висловлюванням групи під час обговорення.

Вправа "Традиційні уявлення про чоловіка та жінку"

Мета: дати можливість групі за короткий термін осягнути нову інформацію та, спираючись на надані факти, зробити висновки.

Виконання вправи

Поділіть навпіл великий аркуш паперу. На одній половинці напишіть "жінка", на іншій – "чоловік". Коротко нагадайте групі правила мозкового штурму, а потім запропонуйте перелічити всі ті слова, які зазвичай характеризують жінок (наприклад: ніжна, тендітна, лагідна, вродлива...). До списку додайте слово "мати". Відповідно заповнюється друга половина. Зрозумілою, що там ви додасте (якщо цього не зробить група) слово "батько".

Після заповнення обох колонок візьміть і замініть "заголовки" – закресліть слово "жінка" і напишіть "чоловік"; відповідно замініть в іншій колонці слово "чоловік" на "жінка". Група має визначити, чи зміняться від цього характеристики. Підведіть групу до того, що всі характеристики, крім слів "мати" та "батько", залишаться незмінними.

Обговорення поки що не проводьте.

Підсумок:

Насправді, єдиною різницею між чоловіком та жінкою є те, що вони мають різну анатомію та різні функції у відтворенні потомства. Така різниця називається біологічною статтю. Проте, все ж, дівчата та хлопці, жінки та чоловіки відрізняються одне від одного? Так, звісно. От про цю різницю, яка називається "ґендер", ми і поговоримо в наступних вправах.

Гра "Вовк і заєць"

Мета: закріплення попередньої та введення нової інформації в ігровій формі.

Необхідне обладнання: дві плюшеві іграшки-тваринки або два приблизно однакових за розміром предмета.

Всі присутні сидять у колі. Один із предметів зображує зайця, інший – вовка. Ці предмети потрібно швидко передавати одне одному: спочатку зайця, потім вовка. І той, й інший предмети повинні пройти через всі руки, нікого не оминувши. Зверніть увагу, що вовк має наздогнати зайця. Якщо йому це вдасться, то запропонуйте гру продовжити. Але тепер заєць має переслідувати вовка.

Обговорення:

Ми всі розуміємо біологічну статеву різницю між людьми. Але існує ще й така різниця, як ґендер. На відміну від біологічної, ця статева різниця існує тільки в головах людей. Так, якщо ми вважаємо, що тільки вовк має бігати за зайцем, то нас здивує, коли заєць побіжить за вовком. Проте, якщо ми будемо "вірити", що зайці також переслідують вовків, то така поведінка зайця буде здаватися нам єдино правильною.

Гра «Чоловічі та жіночі професії»

Поділити професії на суто чоловічі та суто жіночі, обговорити з учнями їхні думки стосовно професій.

Факти свідчать

Швейцарські вчені провели експеримент. В одному з великих супермаркетів встановлено велике дзеркало із вмонтованою відеокамерою, що вела спостереження за відвідувачами. Було зафіксовано, що у дзеркало уважно розглядали себе 428 жінок і…735 чоловіків.

У нашій державі правом декретної відпустки скористалися лише 3% чоловіків. Щороку зростає кількість жінок- автомобілістів. Доведено, що жінка більш обачна на дорозі, хоча на роботу водієм беруть переважно чоловіків. У найдорожчих ресторанах шеф – кухарі – чоловіки, а вдома готує жінка . Із часів Стародавньої Греції професія педагога була виключно чоловічою.

  Вважається, що за модою і за собою більше стежать жінки і професії модельєра, візажиста , стиліста суто жіночі, хоча на сьогодні ми бачимо, що чоловіки не без успіху опановують ці професії.

Відео «Гендерна дискримінація жінок в Україні»

Заключна частина заняття.

Гендерні стереотипи.

        Спорт важливіший для хлопців, ніж для дівчат.

        Чоловік повинен заробляти більше, ніж жінка.

        Кухня – не місце для чоловіка.

        Жінка за кермом – вбивця.

        Політика – лише для чоловіків.

        Вишивання – справа жіноча.

        Футбол – не дівчача гра.

Законодавче закріплення гендерної рівності

Робота з документами

Законодавче закріплення гендерної рівності:

• Загальна декларація прав людини — 10 грудня 1948 р.: «…Кожній людині надаються рівні права і всі свободи незалежно від статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії…»;

• Конвенція ООН щодо ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок 1979 р.;

• Конвенція про ліквідацію насильства щодо жінок;

• Конвенція про громадянські та політичні права;

• Конституція України (ст. 3, 21, 24, 51);

• Декларація про загальні засади державної політики України щодо сім’ї та жінок;

• Конвенція державної сімейної політики в Україні;

• Закон України «Про забезпечення рівних прав і рівних можливостей жінок і чоловіків».

Етап рефлексії

«Відкритий мікрофон»

1. Що ви дізналися про гендерну рівність?

2. Чи потрібна в суспільстві гендерна освіта?

3. Чи можете ви навести приклади дискримінації жінок із власного досвіду?

4. Які б ви запропонували заходи для поширення знань про гендер?

5.  Як ви ставитесь до участі жінок у політичному житті країни?

6.Як ви вважаєте, чи потрібно збільшувати представництво жінок ворганах місцевого самоврядування?

7. Чи має для вас значення стать кандидата на голову сільської ради?

Наше заняття  закінчується. Бажаю всім вам   мати здорові, щасливі, сім'ї, в яких буде панувати мир, злагода, добробут і рівноправ’я. До нових зустрічей!