Контрольна робота з теми: ДЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ ІСТОРІЯ (5 клас)

5 клас                Урок №_____                  Дата_____________
Контрольна робота  з теми: ДЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ ІСТОРІЯ
Мета: узагальнити знання учнів, які вони отримали в ході вивчення теми «ДЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ ІСТОРІЯ»
Хід уроку
І. Організація.
ІІ. Мотивація. Оголошення теми і мети уроку.
Знайомство учнів із порядком проведення тематичного контролю
ІІІ. Основна частина уроку
1.     Охарактеризуйте  поняття:
1)    «карта»
2)    «назва карти»
3)    «Легенда карти»
2.     Оберіть, які державні утворення існували на території України впродовж історії:
А) Османська держава
Б) Галицько-Волинська держава
В) Козацька республіка 
Г) Карпатська держава
Д) Київська держава (Русь-Україна)
3.     Перерахуйте країни – сусіди України.
4.     В чому відмінність між історичною картою та географічною картою?
5.     Назвіть, які історико-географічні регіони України вам відомі. Дайте характеристику назв двох з них.
ІУ. Підсумки уроку
У. Домашнє завдання.

Скласти синкан «карта»

Терени творення нової України (Конспект уроку у 5 класі)

5 клас                   Урок №_____                     Дата_________________
Тема: Терени творення нової України
Мета: навчити учнів черпати необхідну інформацію під час роботи з настінною картою, сформувати поняття «історико-географічні регіони України»; розвивати вміння працювати з контурною картою; виховувати любов до України.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1)    Перевірка роботи у контурних картах.
2)    Перевірка синкану до слова «Карта»
3)    Робота біля настінної карти
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація.
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про Україну як одну із країн на карті світу, суверенну державу, про країни-сусіди нашої країни.
ІУ. Вивчення нового матеріалу
План.
1.     Держава Україна та її сусіди.
2.      Історико - географічні регіони України та їх особливості.
— Погляньте, діти, на карту України.
Ось зазначені межі української землі, де з давніх-давен жив і зараз живе наш український народ. Величезні простори займає наша земля. Якби ми задумали пройти пішки із заходу на схід, то для цього знадобилося б близько 100 днів, бо простір цей протягнувся на 1300 км зі сходу на захід, а з півночі на південь — на 900 км.
Нині площа України становить 603,7 тис. км2. Розмірами території вона поступається лише Росії та Казахстану, а в Західній Європі (показати на карті) перевищує площу країн — Франції, Іспанії. Межує з Польщею, Угорщиною, Румунією, Словаччиною, Молдовою, Білоруссю, Росією.

Загальна довжина кордонів — близько 6400 км (тобто більше 1/6 від довжини кола земної кулі по екватору), у тому числі із країнами далекого зарубіжжя — 1250 км. 1050 км кордонів України припадає на моря.
На заході Україна межує з Польщею, Румунією, Угорщиною,  Словаччиною. На південному заході — з Молдовою, а на півночі — з Білоруссю. На південному та північному сході — з Росією.
Робота з інтерактивною картою.
Історико-географічні області та етнографічні райони
Історико-географічні області. У процесі тривалого і складного історичного розвитку за окремими частинами території України закріпилися певні назви: Галичина, Волинь, Буковина, Поділля, Слобожанщина, Західна Україна, Таврія, Бессарабія, Покуття, Запоріжжя, Гетьманщина та ін.
Робота з контурною картою
У. Узагальнення та систематизація знань
Вправа «Історичний ланцюжок» (кожен учень по черзі називає сусідів України, історико-географічні області, регіони)
УІ. Підсумки уроку.
УІІ. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про лемків, бойків, гуцулів.





Велика Британія. (за оновленою програмою 9 кл.)

9 клас                     УРОК №_____            Дата_________________
Тема: Велика Британія. (за оновленою програмою)
Мета: пояснювати причини втрати Англією промислового лідерства; висвітлювати основні напрямки соціально-економічного і політичного розвитку Великої Британії в останній третині ХіХ ст.; аналізувати внутрішню та зовнішню політику Великої Британії в  останній третині ХІХ ст.; показувати на карті колоніальні володіння Великої Британії.
Обладнання: підручник П.Полянський Всесвітня історія 9 клас ; настінна карта.
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь .
Хід уроку
І.  Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Скласти сенкан «Індустріальна революція»
Дати визначення понять: індустріальна революція, тред-юніони, суфражизм.
Перерахуйте основні винаходи та до яких змін у суспільстві вони привели.
ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності учнів
IІІ. Вивчення нового матеріалу   
План
1.     Парламентські реформи.
2.     Чартистський рух.
3.     Англія – «майстерня світу»
4.     Зовнішня і колоніальна торгівля.
1). Розповідь учителя за алгоритмом:
- Політичний устрій
- виборча система
- Партії
- Парламентські реформи 1832, 1867 р.
2) Самостійне опрацювання пункту 2 (с.51-53) Робота з поняттями «чартизм», «хартія»
3)  Робота з пунктом 3 (с.53-54) за методом «Шість речень»
Створення індивідуальних учнівських нотаток з прочитаного — «Шість речень».
4)
Виклад питання за алгоритмом
Розширення колоніальної імперії — контрольний пакет Суецького каналу (1875) — королева Вікторія  — «імператриця Індії» (1876)  — захоплення Бірми, Нігерії, Сомалі, Кенії, Танганьїки, Уганди та частини Південної Африки — англо-бурська війна (1899–1902) — отримання Трансваалем та Помаранчевою республікою прав домініонів — участь у розподілі сфер впливу в Китаї, Ірані, Сіамі, Туреччині.
Робота з історичною картою, заповнення контурної карти
ІV.  Закріплення знань учнів.
Індивідуальні завдання «Десять запитань з теми»
Постановка запитань до матеріалу уроку.
V. Домашнє завдання
1.  Опрацювати текст параграфа, вивчити нові історичні поняття та дати.

2. Скласти тести до параграфу.

Україна на картах (мапах) упродовж історії.

5 клас                 Урок №____                 Дата_____________
Тема: Україна на картах (мапах) упродовж історії.
Мета: розрізняти умовні позначки на історичній карті;орієнтуватися у змінах території України в різні історичні періоди; знаходити на карті територію України, її столицю, місто, область, де вони народились чи живуть;виховувати любов до України.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування нових навичок.

ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Метод асоціацій
Назвіть будь-які асоціації до слова «карта».
Діти називають асоціації, а вчитель записує їх на дошці.
Бесіда
Як на вашу думку, навіщо нам в житті карта? За яких обставин ми звертаємось до карти?
 Які види історичних карт ви знаєте?
 Знайти кордони держав.
 Що означає колір на історичній карті?
Як позначають міста, столиці, річки, рух військ?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
План
1.     Територіальні межі (кордони) Київської держави,
2.     Територія за часів Королівства Руського (Галицько-Волинської держави).
3.     Кордони Козацької республіки / Війська Запорозького / Гетьманщини та їх зміни.
Учитель, використовуючи настінні карти «Київська держава», «Галицько-Волинська держава», «Гетьманщина» , пояснює як змінювалися кордони України у відповідні історичні часи.
На наступному етапі уроку учні працюють з контурною картою.
Учитель. Певною мірою долучитися до створення історичних карт вам допоможе робота з контурною картою, яку ви заповнюєте самостійно. Для отримання кращого результату варто дотримувати декількох нескладних правил.
Пам'ятка «Як працювати з контурною картою»
1. Заповнюйте контурну карту після вивчення конспекту та відповідного параграфа підручника.
2. Читайте підручник вдумливо, намагайтеся запам'ятати назви історичних областей, місця битв тощо.
3. Виконуйте завдання в контурній карті послідовно.
4. Не заповнюйте контурну карту механічно, під час нанесення відповідних позначок намагайтеся пригадати суть подій та їхні наслідки.
Під час роботи з картою ви повинні вміти:
1. Локалізувати історичну подію (наприклад, за темою «Перша світова війна» знаходити кордони держав на 1914 р., показувати театри воєнних дій, лінії фронтів, місця найвизначніших битв).
2. Супроводжувати показ словесним описом (наприклад, показати території країн Четверного союзу та Антанти та їхніх союзників, проаналізувати співвідношення сил і зробити висновок, яка з воюючих сторін мала більше шансів на перемогу).
3. Аналізувати Ті зміст (наприклад, порівняти політичні карти світу 1914 р. та 1923 р., проаналізувати зміни, які відбулися в результаті Першої світової війни, й зробити висновок, чи були розв'язані територіальні суперечності між великими державами, чи сприяв повоєнний поділ світу мирному співіснуванню).
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Робота з учнями організовується біля настінних карт
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
УІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти сенкан до слова «Карта»


10 клас                Урок №_____                    Дата_______________
Практичне заняття  : Характеристика державного ладу.
Мета.:
- вдосконалити категоріально-понятійний апарат теорії державного ладу;
- проаналізувати співвідношення правової категорії «державний лад» з такими категоріями, як «державність», «конституційний лад», «суспільний лад», «політична система», «тип (вид) держави», «форма  держави»;
- визначити сутність, ознаки, систему і зміст принципів державного ладу, обґрунтувати засади концепції принципів державного ладу;
- конкретизувати функціональну характеристику державного ладу ;
- конкретизувати класифікацію функцій держави: визначити її поняття, призначення, обґрунтувати класифікаційні критерії та види функцій держави;
- сприяти вихованню правової свідомості учнів.
Хід роботи
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1.     Охарактеризувати поняття: іноземець, громадянин, апатрид, біпатрид.
2.     Вказати способи набуття громадянства.
Розв'язати юридичні задачі:
3.     Громадянин США українського походження N, звернувся до комісії з питань громадянства при Президенті України з проханням прийняти його до громадянства України.
4.     Громадянка Великобританії вийшла заміж за громадянина України. Протягом двох років вони проживають на території України, де у них народилася дитина. Яке громадянство отримає дитина?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація.
ІУ. Хід практичної роботи
1)На дошці зображено схему, використовуючи її, учні мають охарактеризувати державний лад України (або іншої країни, на вибір) письмово за формою правління, державно-політичним режимом,територіальним устроєм.
2)Вчитель поділяє клас на дві групи: «Монархи» і «Республіканці». Кожна група опрацьовує свою форму правління. Після цього учні креслять таблицю. Представник від кожної групи виходить і пояснює свою форму правління, інші заповнюють таблицю.
МОНАРХІЯ
РЕСПУБЛІКА


3)Робота між учнями всього класу. Вчитель зачитує опис, учні визначають форму правління
1)    «Глава держави — президент. Він обирається народом терміном на 5 років. Законодавча влада належить двопалатному парламенту, який обирається народом терміном на 4 роки. Голову уряду та міністрів призначає президент за згодою парламенту». (Мішана (президентсько-парламентська) республіка)
2)    «Глава держави — король. Законодавча влада належить парламенту, що призначає відповідальний перед ним ка- бінет міністрів — вищий орган виконавчої влади». (Парламентська монархія)
3)    «Глава держави — президент. Він обирається парламентом терміном на 6 років і має представницькі повноваження. Парламент обирається народом терміном на 5 років. Коаліція партій у парламенті формує більшість, яка формує уряд, що відповідає перед парламентом». (Парламентська республіка)
4)    «Монарху належить уся повнота влади, він править самостійно. Представницькі органи відсутні. Монарх є главою церкви, священною особою і обирається її ієрархами довічно». (Теократична монархія).
У. Узагальнення.
УІ. Підсумки уроку
УІІ. Домашнє завдання. Повторити терміни і поняття



Контрольна робота з теми: ЄВРОПА В ЧАС ФРАНЦУЗЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ ТА НАПОЛЕОНІВСЬКИХ ВІЙН
Мета: оцінити рівень навчальних досягнень учнів, набутих у ході вивчення теми 1
Тип уроку: урок систематизації знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ . Основна частина уроку
1)  Яка битва отримала назву «Битва народів»?
А   битва під Аустерліцем
Б   Бородінська битва
В   битва під Лейпцигом
Г   битва під Ватерлоо
Відповідь: В.
2)  Як називається період з історії Французької революції, пов’язаний з якобінцями?
А   якобінська революція
Б   якобінська диктатура
В   якобінська реформація
Г   якобінська конгрегація
Відповідь: Б.
 3) Установіть хронологічну послідовність подій.
А   термідоріанський режим
Б   якобінська диктатура
В   повалення монархії
Г   штурм Бастилії
Д   установлення республіки
Відповідь: 1В 2Д 3Б 4А.
4) Визначте за описом, про яку битву йдеться.
Це найвидатніша морська битва початку ХІХ ст., яка відбулася 21 жовтня 1805 р. між англійським і франко-іспанським флотами біля мису на Атлантичному узбережжі Іспанії (біля міста Кадіс). Напередодні битви англійський адмірал Нельсон підняв на своєму кораблі сигнал: «Англія чекає, що кожен виконає свій обов’язок». Франко-іспанський флот, використовуючи стару лінійну тактику, був розрізаний двома колонами англійських кораблів та розсіяний. Ця битва перешкодила спробі Наполеона висадитися на Британських островах. А переможець битви, адмірал Нельсон, був смертельно поранений.
А   Трафальгарська битва
Б   Бородінська битва
В   Аустерліцька битва
Г   битва під Ватерлоо
Відповідь: А.
5) Побудуйте причинно-наслідковий шлях революції 1848 р. у Франції за планом: а) передумови, б) причини, в) привід, г) події, д) наслідки, е) значення. (3 бали)
6) Яка роль у світі відводилася Віденському конгресові? (2 бали)

7) Як Ви думаєте, чи можна говорити про Наполеона як про особистість. Чому у наш час до його особи прикута загальна увага й навіть замилування великої кількості людей? (3 бали)
Контрольна робота  з теми: ВІДЛІК ЧАСУ В ІСТОРІЇ
Початковий рівень
1. 1. Наука про минуле людства - це:
     А) історія                 Б) археологія 
     В) геральдика          Г) сфрагістика
2. Визначте століття: 234 р., 1455 р., 2011 р..
    А) ІІІ , ХV, ХХІ ст.          Б) ІІ, ХV, ХХІ ст.
    В) ІV, ІІІ, ХV ст.              Г) ІV, ХV, ХХІ ст. 
3. Хронологія – це…
Середній рівень
4. Визначте зображену особу та позначте відповідну їй характеристику.
     А) Геродот                      Б) Михайло Грушевський 
     В) Нестор Літописець     Г) Володимир Антонович
 1) Багато мандрував і записував усе, що бачив з життя скіфів та інших народів.
2) Відомий український археолог, відкрив трипільську культуру.
3) Досліджував історію українського козацтва. Автор 3-томної «Історії запорозьких козаків»
4) Автор більше 2 тис. праць, видав 10-томну «Історію Украни-Русі»
Достатній рівень
5. Вставте пропуски у реченні:
Більшість народів сучасного світу веде літочислення від…………. Вважається, що це сталося понад дві тисячі років тому.
6. Скільки років тому відбулися   події датовані наступними роками:
476 р., 550р. до н. е., 1750 р. до н.е., 1051 р., 901 р., 1572 р.
Високий рівень
7. Як на вашу думку, чи потрібні музеї  для сучасних людей ? Чому?   


Практичне заняття : Розв'язання правових ситуацій із цивільного, сімейного та трудового права.

10 клас                Урок №______                       Дата_____________
Практичне заняття : Розв'язання правових ситуацій із цивільного, сімейного та трудового права.
Мета: навчати учнів знаходити необхідну інформацію в ході практичного заняття; формувати вміння аналізувати ситуації ; виховувати законослухняних громадян.
Обладнання: картки з описом ситуацій для аналізу.
Тип уроку: застосування здобутих знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Актуалізація наявних знань
ІУ. Розв'язання практичних завдань
1.     Купуючи в магазині "А" ряд харчових продукців, а саме: хліб (1 шт), цукор (1 кг),  макарони (1 уп.), морозиво (2 шт)., масло (1 уп.), громадянка Іванова надала продавцю 50 грн. Їй повинні були дати здачу 2,99 грн. Але продавець зазначила, що в неї немає чим дати здачу і на залишок дала покупцю 1 пач. сирників і 2 цукерки.Чи порушені в даній ситуації права споживача? Чи мала право продавець так вчиняти?
2.     Григорію Терещенку 70 років, він має двох повнолітніх дітей: дочку Ольгу 43 років і сина Богдана 39 років. Ольга працює лікарем-терапевтом приватної клініки, вона одружена, у неї двоє неповнолітніх дітей, яких виховує разом із чоловіком. Богдан — директор фірми з ремонту побутової техніки, він має сім'ю: дружину і трьох неповнолітніх дітей. Ольга і Богдан непогано заробляють.

Григорій Терещенко розлучився зі своєю дружиною Світланою, коли Ользі було всього сім років, а Богдану — три. З дітьми Григорій не спілкувався, морально їх не підтримував, хоча аліменти, призначені судом, сплачував регулярно. Щоб утримувати неповнолітніх дітей, мати працювала на двох роботах. Зараз Світлана — пенсіонерка, живе неподалік від міста у приватному будинку, має своє господарство — садок, город, кролів. Богдан та Ольга допомагають їй матеріально.

Терещенко більше не одружувався. Він живе самотньо у невеличкій квартирі. З лютого минулого року за станом здоров'я (Григорій хворий на діабет) покинув роботу. Терещенко отримує пенсію за віком. Вряди-годи він підробляє, реалізуючи свої акварельні малюнки.

У січні цього року Григорій Терещенко звернувся до суду із заявою, в якій просить призначити аліменти зі своїх дітей у зв'язку з важким матеріальним становищем. 
3.     Під час укладання трудового договору із 17-річним Олегом керівник підприємства наполягав на 38-годинному робочому тижні та наданні працюючому відпустки тривалістю 30 календарних днів. Яких порушень припустився власник підприємства?
4.       Адміністрація підприємства видала наказ про залучення окремих працівників до роботи у вихідні дні для виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт із метою запобігання рухомого складу в пунктах відправлення та призначення. Чи мала адміністрація підприємства на це право? Свою відповідь обґрунтуйте.
5.     17-літній Валентин улаштувався на роботу. Ніяких пільг на роботі він не отримав.
6.     Робітник проспав і запізнився на робочу зміну на 3 год і 5 хв. Він попросив вибачення в бригадира, проте його звільнили з роботи.
7.     На підприємстві відбувається скорочення штату працівників. Брига­дир запропонував своїм працівникам написати у зв'язку з цим заяву про звільнення за власним бажанням.
8.     Новопризначеному в приватну фірму Артеменку роботодавець пояснив, що протягом двох років на відпустку він може не розраховувати, а потім матиме відпустку по три тижні на рік. Прокоментуйте це рішення.
9.     Молоді люди зареєстрували шлюб, коли дівчина вже чекала на дитину. Через місяць чоловік подав до суду заяву на розлучення. Якими мають бути дії судді? (Заяву не приймуть, оскільки розірвання шлюбу є неможливим, коли жінка вагітна або дитині ще не виповнилося року. Але жінка може подати таку заяву.)
10.                        Громадянин Валентин та його дружина Софія прийняли рішення про розлу­чення. При цьому в них виникла суперечка щодо поділу майна. Валентин наполягає на тому, що 2/3 майна повинні залишитися в нього, адже він протягом всього десятирічного перебування в шлюбі  працював у банку, отримував велику зарплату. Дружина увесь цей час була домогосподаркою, ніде не працювала і не отримувала ніяких доходів. Як має бути розв'язано це питання?
(Згідно з Сімейним кодексом майно нажите в шлюбі ділиться навпіл)
11.                       Після одруження Іван у категоричній формі почав вимагати від своєї дружини залишити роботу і зайнятися самим лише домашнім господарством. Олена не погодилася з цим, навіть переїхала від чоловіка, з яким вона проживала в однокімнатній квартирі разом з тещею, до своїх батьків у приватний будинок. Чоловік продовжував наполягати на виконанні його вимоги, вважаючи, що дії дружини е порушенням її обов'язку. (Згідно з Сімейним кодексом кожен із подружжя самостійно вирішує питання про роботу, місця проживання, навчання тощо, отже, дії жінки юридична можливі, вимоги ж чоловіка юридичних підстав не мають. З іншого боку, подружжя має враховувати не лише юридичний, але й моральний бік справи, намагаючись спільно розв'язувати такі проблеми.)
12.                        До юридичної консультації звернулася громадянка Кришталева із таким питанням: її онук ( 13 років) хоче купити квартиру. Чи має він на це право ? Яку відповідь вона отримає? Чому?
13.                        Громадянин Петров та громадянин Іванов уклали договір купівлі – продажу, за яким громадянин Петров продав громадянину Іванову власну квартиру.
Визначте елементи складу цивільного право відношення? (об'єкт, суб'єкт, правомірність)
У. Підсумки уроку.
УІ. Домашнє завдання

Підготуватись до уроку узагальнення