10 клас Урок №______ Дата________________
Практичне заняття. Національні лідери країн Азії, Латинської Америки. М. Ганді
Мета: ознайомити з життям М.Ганді; описати особливості
його успіху та основні справи його
життя; характеризувати політичну діяльність ; виховувати повагу до видатних
діячів історії.
Тип уроку: практичне застосування знань, навичок та
вмінь.
Хід уроку:
І.
Організаційний момент.
Привітання учнів,
повідомлення теми практичного заняття.
ІІ. Актуалізація
опорних знань
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності.
ІV. Вивчення
нового матеріалу.
Могандас
Карамчанд «Махатма» Ганді — індійський політичний і громадський діяч, один з
керівників та ідеологів руху за незалежність Індії від Великобританії. Могандас
Ганді народився 2 жовтня 1869 в місті Порбандар (Індія) в сім’ї, яка належала
до варни вайш’їв, тобто касти лихварів і торговців. Був шостою дитиною в сім’ї.
Сім’я була досить забезпеченою, що дозволило Мохандасу отримати гарну освіту.
За законами своєї релігії Ганді був заручений в 7
років зі своєю ровесницею Кастурбай з тієї ж касти, до якої належав він сам. У
13 років підлітків одружили. Ганді згодом стверджував, що не знаходить жодних моральних
доводів для виправдання настільки ранніх шлюбів. У той же час він говорив, що
такий союз подарував йому на все життя чудове єднання душ зі своєю дружиною,
яка розділила всі випробування чоловіка.
У 1888
році Ганді вирушив до Англії отримувати юридичну освіту. На той момент у нього
вже був маленький син. Під час навчання Мохандас почав знайомитися зі
священними книгами індуїзму, а також з іншими світовими релігіями. Отримавши
вищу адвокатську ступінь в 1891 році, Ганді повернувся до Індії, але через свою
чесність та відповідальності йому не вдалося високо піднятися кар’єрними
сходами. У 1893 році він отримує ділову пропозицію і відправляється до
Південної Африки. Саме в Південній Африці, яку контролювала Великобританія,
Ганді вперше стикається з расизмом: його силою вигнали з вагону, де їхали білі,
його зіштовхували з тротуарів, призначених знову ж для білих. Тоді Мохандас
зрозумів, що таке ставлення тут було до всіх «кольорових». Ганді почав боротьбу
по захисту прав індійців в Південній Африці, яку вів 21 рік, поки не добився
успіху. У 1945 році Ганді повернувся до Індії і застав країну в безвихіді і
зневірі. Ганді з послідовниками почав виступати на мітингах і закликати до
боротьби проти англійського гніту. Але ця боротьба повинна була обмежуватися тільки
ненасильницькими формами, будь-які прояви агресії Ганді засуджував. Особистим
прикладом він довів співвітчизникам, що можна добитися вирішення будь-яких
складних питань мирним шляхом.
Махатма
Ганді очолив національно-визвольний рух індійського народу за незалежність від
Великобританії і зробив величезний вплив на міжнародні мирні руху. Ще в
Південній Африці Ганді розробив тактику ненасильницької боротьби під назвою
«Сатьяграха», яка грунтувалася на принципах мужності, правди і ненасильства.
Ганді вірив, що спосіб досягнення політичних і громадських цілей набагато
важливіше самого результату. Сатьяграха також пропагувала ненасильство і
громадянську непокору як кращий спосіб вирішення будь-яких конфліктів. В
результаті всіх цих дій Англія вперше почала переговори з індійським народом, а
15 серпня 1947 Індія все ж отримала незалежність. Життя «батька нації»
обірвалася трагічно, коли 30 січня 1948 року під час вечірньої молитви він був
застрелений індійським націоналістом і збройним борцем за свободу Індії
Натхурамом Годзе.
Перегляд
відео «М.Ганді – творець незалежної Індії»
Практичне
завдання:
Скласти
історичний портрет, використавши один з прийомів:
1)
розповідь від імені історичної особи (автобіографія, звіт тощо);
2)
розповідь від імені колеги, сучасника, опонента історичної особи;
3)
розповідь – історична розвідка;
4) газетна публікація;
V. Узагальнення та систематизація знань.
Завдання:
·
Після
цього уроку я знаю, що…; розумію…
VІ. Домашнє
завдання.