5 клас                       Урок №______                   Дата_______________
Тема: Пам’ятник як витвір мистецтва для увічнення пам’яті про подію або особу.
Мета: ознайоми ти учнів з новими термінами та поняттями; розвивати в учнів логічне мислення; виховувати повагу до культурних пам’яток України.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Оргмомент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Скласти «асоціативний кущ» до терміну пам’ятки історії
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація.
ІУ. Вивчення нового матеріалу
    Пам’ятник – це  архітектурна або скульптурна споруда в пам’ять чи на честь кого-, чого-небудь ( пам’ятник Б. Хмельницькому).
Які ви знаєте пам’ятники в нашій місцевості?
Для того, щоб скласти опис пам’ятника, нам потрібен будівельний матеріал. Давайте звернемося  до словника архітектурних термінів (   граніт, мармур, гіпс, пісок)
  СКУЛЬПТУРА — вид образотворчого мистецтва, твори якого мають рельєфну або об’ємну форму і виконуються способом виливання, різьблення, ліплення тощо з твердих чи пластичних матеріалів (каменю, металу, дерева, глини).
      ПАМ’ЯТНИК( МОНУМЕНТ) — архітектурна або скульптурна споруда в пам’ять чи на честь кого -, чого-небудь.
      МЕМОРІАЛ — архітектурна споруда для увічнення.
      СТАТУЯ – скульптурне зображення людини на весь зріст.
     РЕЛЬЄФ – скульптурний витвір на площині з випуклим або заглибленим зображенням.
      ПОСТАМЕНТ – підставка пам’ятника, статуї, колони.
      П’ЄДЕСТАЛ – підвищення, на якому встановлюється статуя, скульптура.
Робота з фото пам’ятника Марку Кропивницькому
Пам’ятник драматургу і актору М. Л. Кропивницькому споруджено в 1968році. Скульптор – Е. Кунцевич. Він розташований біля будинку театру ім. Кропивницького, який також є пам’ятником архітектури і має державне значення.  Пам’ятник М. Л. Кропивницькому являє собою гранітну вертикальну стелу, нижня частина якої відполірована, а у верхній, - необробленій, в техніці високого рельєфу виконаний портрет Кропивницького. На фасадній стороні напис: «Марко Лукич Кропивницький. 1840 – 1910 роки».
У. Узагальнення знань
1. Що таке пам’ятник?
2. З якою метою будують пам’ятники?
3. Як ви вважаєте, чи є пам’ятники витвором мистецтва?
УІ. Підсумки уроку

УІІ. Домашнє завдання
5 клас                   Урок №______               Дата_______________
Тема: Пам’ятки історії як джерело історико-культурної інформації
Мета: ознайомити учнів з поняттям «пам’ятка історії», з’ясувати, що відноситься до пам’яток історії; розвивати вміння аналізувати отриману інформацію; виховувати повагу до історико - культурної спадщини України.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Оргмомент
ІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ . Актуалізація знань
Як ви вважаєте, будівлі, споруди,  пам’ятники можуть бути джерелом інформації для істориків?
ІУ. Вивчення нового матеріалу
Па́м'ятка істо́рії — один із різновидів пам'яток культури, визначні місця, пов'язані з важливими історичними подіями, з життям та діяльністю відомих осіб, культурою та побутом народів:
-         будинки, споруди, їх комплекси (ансамблі),
-         окремі поховання та некрополі, місця масових поховань померлих та померлих (загиблих) військовослужбовців (у тому числі іноземців), які загинули у війнах, внаслідок депортації та політичних репресій на території України,
-         місця бойових дій, місця загибелі бойових кораблів, морських та річкових суден, у тому числі із залишками бойової техніки, озброєння, амуніції тощо. Як і інші типи пам'яток, пам'ятка містобудування може отримати статус національного або місцевого значення.
  Україна - держава з багатовіковою історією та культурою. У кожному регіоні є свої визначні пам'ятки - перлини української землі. Це справжній скарб, наша гордість і надбання. До наших днів збереглися середньовічні фортеці, палаци та садиби, стародавні монастирі та храми (у деяких з них і понині проводяться служби), багато інших унікальних архітектурних витворів мистецтва, що навіки прославили своїх майстрів. З усіх куточків земної кулі приїжджають сюди туристи, щоб побачити наші безцінні скарби. Державний реєстр нерухомих пам'яток України нараховує близько 56 тис. об'єктів історичної спадщини.
Вправа «Коло ідей»: учні повинні назвати приклади пам’яток історії.
Перегляд презентації «Пам’ятки України»
У. Узагальнення знань
1.     Що таке пам’ятка історії?
2.     Чи охороняються вони державою? Чому?
УІ. Підсумки уроку

УІІ. Домашнє завдання