Контрольна робота з теми: ДЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ ІСТОРІЯ (5 клас)

5 клас                Урок №_____                  Дата_____________
Контрольна робота  з теми: ДЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ ІСТОРІЯ
Мета: узагальнити знання учнів, які вони отримали в ході вивчення теми «ДЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ ІСТОРІЯ»
Хід уроку
І. Організація.
ІІ. Мотивація. Оголошення теми і мети уроку.
Знайомство учнів із порядком проведення тематичного контролю
ІІІ. Основна частина уроку
1.     Охарактеризуйте  поняття:
1)    «карта»
2)    «назва карти»
3)    «Легенда карти»
2.     Оберіть, які державні утворення існували на території України впродовж історії:
А) Османська держава
Б) Галицько-Волинська держава
В) Козацька республіка 
Г) Карпатська держава
Д) Київська держава (Русь-Україна)
3.     Перерахуйте країни – сусіди України.
4.     В чому відмінність між історичною картою та географічною картою?
5.     Назвіть, які історико-географічні регіони України вам відомі. Дайте характеристику назв двох з них.
ІУ. Підсумки уроку
У. Домашнє завдання.

Скласти синкан «карта»

Терени творення нової України (Конспект уроку у 5 класі)

5 клас                   Урок №_____                     Дата_________________
Тема: Терени творення нової України
Мета: навчити учнів черпати необхідну інформацію під час роботи з настінною картою, сформувати поняття «історико-географічні регіони України»; розвивати вміння працювати з контурною картою; виховувати любов до України.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1)    Перевірка роботи у контурних картах.
2)    Перевірка синкану до слова «Карта»
3)    Робота біля настінної карти
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація.
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про Україну як одну із країн на карті світу, суверенну державу, про країни-сусіди нашої країни.
ІУ. Вивчення нового матеріалу
План.
1.     Держава Україна та її сусіди.
2.      Історико - географічні регіони України та їх особливості.
— Погляньте, діти, на карту України.
Ось зазначені межі української землі, де з давніх-давен жив і зараз живе наш український народ. Величезні простори займає наша земля. Якби ми задумали пройти пішки із заходу на схід, то для цього знадобилося б близько 100 днів, бо простір цей протягнувся на 1300 км зі сходу на захід, а з півночі на південь — на 900 км.
Нині площа України становить 603,7 тис. км2. Розмірами території вона поступається лише Росії та Казахстану, а в Західній Європі (показати на карті) перевищує площу країн — Франції, Іспанії. Межує з Польщею, Угорщиною, Румунією, Словаччиною, Молдовою, Білоруссю, Росією.

Загальна довжина кордонів — близько 6400 км (тобто більше 1/6 від довжини кола земної кулі по екватору), у тому числі із країнами далекого зарубіжжя — 1250 км. 1050 км кордонів України припадає на моря.
На заході Україна межує з Польщею, Румунією, Угорщиною,  Словаччиною. На південному заході — з Молдовою, а на півночі — з Білоруссю. На південному та північному сході — з Росією.
Робота з інтерактивною картою.
Історико-географічні області та етнографічні райони
Історико-географічні області. У процесі тривалого і складного історичного розвитку за окремими частинами території України закріпилися певні назви: Галичина, Волинь, Буковина, Поділля, Слобожанщина, Західна Україна, Таврія, Бессарабія, Покуття, Запоріжжя, Гетьманщина та ін.
Робота з контурною картою
У. Узагальнення та систематизація знань
Вправа «Історичний ланцюжок» (кожен учень по черзі називає сусідів України, історико-географічні області, регіони)
УІ. Підсумки уроку.
УІІ. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про лемків, бойків, гуцулів.